Çevre eğitim etkinlikleri, Mavi Bayrak kriterlerinde çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü ödülle birlikte yakalanan standardın korunması ancak bilinçli ve sorumlu bir çevre duyarlılığı ile sağlanabilmektedir.

Çevre eğitim etkinlikleri kriterine göre; ödüllü plaj ve marinaların, bulundukları yörede, tesis içerisinde ve gelen ziyaretçilerle birlikte plajlar için en az 5 ve marinalar içinse en az 3 adet çevresel bilinçlendirme faaliyeti yapmaları gerekmektedir.

Bu faaliyetleri en iyi şekilde organize eden, gerçekleştiren ve dosyalayan Mavi Bayrak adayı başvuru sahiplerine her yıl Vakfımız tarafından "En İyi Çevre Eğitim Etkinlikleri Ödülü" verilmektedir.

Ödüller her yıl Mayıs ayında toplanan "En İyi Çevre Eğitim Etkinlikleri Jürisi" tarafından, Mavi Bayrak adayı plaj ve marinaların bir önceki yıl yaz sezonunda yapmış oldukları çevresel bilinçlendirme faaliyetlerinin belgelerinin sunulduğu dosyaların değerlendirilmesi ile belirlenmektedir.

Değerlendirme Rehberi

Ödüle hak kazanan belediye, yerel sivil toplum örgütü, turistik tesis ve marinalar plaketlerini her yıl düzenlenen "Ulusal Mavi Bayrak Töreni"nde almaktadırlar.