• Yazan: Admin
  • 29.04.2014

Türkiye 44 ülke arasında İspanya ve Yunanistan’ın arkasından 3. sırada yer aldı.


2014 yılında uluslar arası niteliğe sahip Mavi Bayrak Ödülüne hak kazanan plaj marina ve yatlar açıklandı. Ülkemizdeki 2013 yılında 383 olan ödüllü plaj 397’ye, marina 21’den 22’ye yükseldi. Mavi Bayrak uygulaması yapan 44 ülke içerisinde, ülkemizin plaj sayısı 397 ile üçüncü sırada yer aldı.( İspanya 573, Yunanistan 407)

Turçev yönetim kurulu başkanı Rıza Epikmen, Mavi Bayrakların açıklanmasından sonra şunları söyledi: “Türkiye, Mavi Bayrak konusunda diğer ülkelerden daha titiz davranıyor. Kurallara uymayan kuruluşların bayrakları hemen geri çekiliyor.”

Mavi Bayrak çevrenin korunması ile plaj ve marinayı kullananların sağlığı ve güvenliğini korumayı hedefleyen kriterlere sahiptir. Bu özelliği ile Mavi Bayrak gerek tur operatörleri ve gerekse tatil programı yapanlar tarafından tercih edilmektedir. Diğer taraftan Mavi Bayrak uluslararası alanda ve turizm sektöründe en çok bilinen ve kullanılan bir ödül programıdır.

Uluslararası alanda Merkezi Kopenhag’da bulunan, Foundation for Environmental Education (FEE) , ülkemizde ise Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programının plajlar için 33, marinalar için 24 adet kriteri bulunmaktadır. Bu kriteriler plajda;

• Deniz Suyu Analizleri

• Çevre Yönetimi

• Güvenlik ve Donanımlar

• Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri

başlıkları altında toplanmaktadır.

15 gün ara ile iki parametrede ve sezon süresince deniz suyu numunesi alınıp mikrobiyolojik düzeyde analizlerinin yapılması, plajda cankurtaran bulundurulması, su sporları ile yüzme alanının ayrılmış olması önemli kriterlerin bir kısmını oluşturur.

Marinalarda ise kriterler çevrenin korunması ve işletme ağırlıklıdır.

Mavi Bayrak Ödülünün en önemli özeliğinden birisi de, ödülün bir yıl için veriliyor olması ve her yıl yeniden başlıyor olmasıdır.

Mavi Bayrak Ödülünün diğer bir önemi de, çevrenin dolayısı ile doğanın korunmasını amaçlayan çevre bilinçlendirme etkinlikleri yapılmasını sağlamaktadır. Böylece plajı kullananlar, işletmelerin personeli ve plajın yakın çevresindeki sakinlerde çevre bilinci oluşturulmasına katkıda bulunulmaktadır .

2014 Mavi Bayrak Ödül Listesi için Tıklayın