• Yazan: Admin
  • 10.09.2014

Sağlık Bakanlığımız Fransa ve İtalya ile birlikte yürüttükleri “Yüzme Suyunun İzlenmesinde Uyum” başlıklı Avrupa Birliği Eşleştirme Projesinin bir ayağı olarak yuzme.saglik.gov.tr isimli bir web portalı oluşturdu.


     Bilindiği gibi Mavi Bayrak’ta yüzme suyu analiz sonuçlarını güncel olarak plajda bulunan standart mavi bayrak panosunda yayınlamak en önemli kriterlerden bir tanesidir. Bugüne kadar İl Sağlık Müdürlükleri, belediyeler ve İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri aracılığıyla edindiğimiz analiz sonuçlarını yayınlamak bürokrasi nedeniyle zaman alabiliyordu. Sağlık Bakanlığımız Fransa ve İtalya ile birlikte yürüttükleri “Yüzme Suyunun İzlenmesinde Uyum” başlıklı Avrupa Birliği Eşleştirme Projesinin bir ayağı olarak yuzme.saglik.gov.tr isimli bir web portalı oluşturarak bürokrasiyi ortadan kaldırmış ve bu kapsamda tüm Türkiye kıyılarındaki yüzme suyu analiz sonuçlarına güncel olarak ulaşmak mümkün olmaktadır.

     Vakfımız aynı zamanda, mavibayrak.org.tr sayfamız ile de aynı analiz sonuçlarını her bir plajın ilgili bölümüne işleyerek standart mavi bayrak panosuna asılması gereken formatta bilgiyi de kullanıcılara sunmaktadır.

     Yüzme suyu analiz sonuçlarının güncel olarak yayınlanması, özellikle olası kirliliklerin önlenmesi ve geçmiş yıllara ait verilerin karşılaştırılması bakımından da ayrı bir önem taşımaktadır. Plajlarda ve belediyeler ile yerel derneklerde bulunan Mavi Bayrak sorumlusu arkadaşlarımızın dikkatle takip etmelerini öneriyoruz.