• Yazan: Admin
  • 08.06.2017

Her yıl bir başka yörede, o yıl ödül alan tüm plaj, marina ve yatları temsilen bir bayrak çekme töreni düzenlenmektedir. Bu tören bu yıl 06 Haziran 2017 tarihinde İstanbul Ataköy Marina’da gerçekleştirilmiştir. Törende En İyi Çevre Eğitim Etkinlikleri Ödülleri de takdim edilmiş ve tören sonrası Ataköy Marina Mega Yat Limanına gezi düzenlenmiştir.


Törene eski Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, eski Vali Lütfi Fikret Tuncel, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Deniz ve Kıyı Yönetimi Dairesi Başkanı Murat Turan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Dairesi Başkanı İbrahim Özdemir, Bakırköy Kaymakamı  Adem Öztürk, TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Faik Öztunç , İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Yardımcısı Yusuf Batur katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından  2016 yılında Mavi Bayrak Programı kapsamında yaptıkları En İyi Çevre Eğitim etkinlikleri ile ödüle hak kazanan Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a, Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal'a, Didim Belediyesi Başkanı Ahmet Deniz Atabay'a, D-Resort Grand Azur Kalite Müdürü Özlem Sur'a, Güral Premier Hotels&Resorts Kalite ve Eğitim Müdürü Uğur Burhan Yıldırım'a, La Blanche Hotel İdari İşler Koordinatörü Birol Bekdemir'e, Bodrum Milta Marina Marina Hizmetleri Müdürü Metin Gür'e ve D Marin Göcek Marina Genel Müdürü Onur Ugan'a plaketleri takdim edilmiştir.

Ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı’nın, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda, Dünyada 46 ülkede uygulandığını belirten TURÇEV başkanı Rıza Tevfik Epikmen;

 ''Turizmin kalite belgesi olan Mavi Bayraklı tesisler bu yıl da arttı. Vakıf olarak hedefimiz sürekli ileri gitmek'' diyerek şunları söyledi;

''Mavi Bayrak Ödülüne sahip olan plajın, deniz suyunun temizliği, plaj işletmecilerinin çevreye olan duyarlılığı, plajı kullananların güvenliği,  plaja ilişkin donanımın eksiksiz olduğu, belgelenmiş ve garanti altına alınmıştır. Daha da önemlisi, bu garanti uluslararası alanda da onaylanmaktadır. Bu nedenle tatil programı yapan yerli ve yabancı turistler, öncelikle Mavi Bayrak Ödüllü plajı olan tesisleri tercih etmektedirler. Bunun için Türkiye Mavi Bayrak ile uluslararası turizm pazarında önemli bir avantaja sahip olmaktadır.''   

Törene ev sahipliği yapan Ataköy Marina ve Yat İşletmeleri Genel Müdürü Süheyl Demirtaş ''Marinaların ülkemize önemli bir döviz kaynağı olduğunu belirterek böyle bir törene katıldıkları için konuklara teşekkür ederiz''dedi.

2016 yılında ülkemizde 444 plaj, 21 marina ve 12 yat'ta Mavi Bayrak dalgalanırken, bu sayı 2017 yılında 454 plaj, 22 marina ve 13 yat’a ulaşmıştır.  2017 yılında plaj bazında ülkemiz 578 plajı bulunan İspanya ve 486 plajı bulunan Yunanistan’dan sonra 3. sırada yer almaktadır.

Tören videosu için https://www.youtube.com/watch?v=HgaYWepXCzw