• Yazan: Admin
  • 18.01.2018

Bu yıl bir ilk olarak Vakfımızın yürütmekte olduğu Çevrenin Genç Sözcüleri Programı kapsamında bulunan okullardan Antalya Anadolu Lisesi öğrencileri 22-24 Kasım 2017 tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirdiğimiz 11. Yerel Mavi Bayrak Sorumluları bu eğitimine katılarak program süresince gözlemlerini kayıt altına almış olup gözlemlerini, röportajlarını rapora dönüştürmüşlerdir.


 

ÇEVRENİN GENÇ SÖZCÜLERİ TÜRÇEV ÇALIŞTAY RAPORU

   23-26 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 11.Yerel Mavi Bayrak Sorumluları Eğitimi'ne; Antalya Anadolu Lisesi olarak üç senedir yürüttüğümüz Çevrenin Genç Sözcüleri projesi kapsamında genç sözcüler olarak katıldık.Bu kapsamda çalıştaydaki izlenimlerimiz hakkında bir rapor sunmamız istendi.

  Çevrenin Genç Sözcüleri olarak en başından beri vizyonumuz başta kendi neslimiz olmak üzere gelecek nesiller için daha sağlıklı ve umut dolu bir gelecek hazırlamak, dünyamızın şu an içinde bulunduğu gerek doğal gerekse beşeri temelli oluşan sorunlara karşı gençleri ve bireyleri sosyal sorumluluk projeleri altında örgütlemek ve bilinçlendirmektir.

Sözcülerimiz çalıştay süresince izlenimlerini ve görüşlerini şu şekilde ifade ettiler;

EREN YİLKİN: Çalıştay ortamı çok güzeldi. Birçok değerli bilgi edindim ve buna benzer çalıştayların nasıl yürütüldüğü hakkında bilgim oldu. Bir proje kapsamında orada bulunmak ve insanlık adına bir şey yapmak çok güzel bir histi. Orada değerli insanlarla röportaj yapma imkanımız oldu. Bu sayede video ve fotoğraf çekimleri gerçekleştirip bu çalışmamızı somut hale getirdik.Bu şansı tanıdığı için başta TÜRÇEV olmak üzere bizim görüşlerimize vakit ayıran, bizimle ilgilenen değerli yöneticilere çok teşekkür ederiz.

Ebru ÇEVİK: Üç senedir yürüttüğümüz Çevrenin Genç Sözcüleri projesi kapsamında bu yıl Antalya'da 11.si düzenlenen Yerel Mavi Bayrak Sorumlularına okulumuz Antalya Anadolu Lisesi adına bendeniz ve arkadaşlarım gözlemci olarak katılma imkanı bulduk. Bu projeyi yürüten birbirinden değerli ve emektar insanlarla bir arada bulunarak ülkemiz ve dünyamız adına ne yapabiliriz sorusuna hep birlikte cevap aradık. Bu konuda umut dolu bir gelecek yetiştirmek ve geleceğe dair umutlarımızı yeşertmek adına yalnız olmadığımız bilmek iyi hissettirdi.

Çalıştayın başladığı ilk andan itibaren ciddiyetle konferansı dinledik ve notlar aldık, sorularımızı işin ilgilerine sorma fırsatı da yakaladık. Herkes bize karşı oldukça nazik ve ilgiliydi. Böyle bir imkanımız olduğu için çok şanslıyız. Başta TÜRÇEV olmak üzere emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz.

BERKE AKSOY: Bu sene katıldığım çalıştay bana çok şey kattı. Şöyle ki normalde bu konu üzerinde fazla zaman ayıramıyordum ve bu  yüzden fazla bilgim yoktu. Çalıştayda hem bu konu üzerinde fazlasıyla bilgi sahibi oldum hem de fotoğrafçılığıma da bambaşka bir deneyim oldu. Hemen hemen her anı hızlı ve en iyi şekilde fotoğraflamam gerekti.

Oradaki atmosferi de fazlasıyla beğendim, bize Çevrenin Genç Sözcüleri olarak bulunmamızı onayladığınız için teşekkür ederiz.

İLKAY ERTÜRK: Uzun zamandır faaliyette bulunduğumuz Çevrenin Genç Sözcüleri projesi sayesinde böylesine güzel bir çalıştaya katılmak beni çok gururlandırdı. Edindiğim onca güzel bilginin yanında, en az bu bilgiler kadar güzel insanlarla tanıştım. Onlarla birebir yaptığım görüşmeler, sunumlar sırasında anlamadığım kısımları da tamamlayarak tam bir bilgi birikimi ile ayrılmamı sağladı.

Ortamın sıcaklığı ve bize olan yaklaşımlar, tüm koşulların bizim rahatımız için tasarlandığı bu çalıştayda her şeyi dört dörtlük yaptı. En başta TÜRÇEV olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.

DENİZ AKÇENİL: Öncelikli olarak karşılama ve ilgi oldukça güzeldi. Alanlarında çalışmalar yapmış, uzmanlaşmış aktif üyelerin sunumları içerik olarak bilgilendirici nitelikteydi. Karşılıklı olarak yapılan soru-cevap davetli olan okulumuz öğrencilerinin konu üzerindeki ilgisinin ve sorgulama yeteneğinin gelişimini desteklemiş olup, vakıf tarafından bakıldığında ise yeni nesil çevre konusunda güncel çalışmalar ve sorunlar hakkında bilgilendirmiş ve bilinç oluşturma konusunda desteklemiştir. Öğrencilerin fikri ve izlenimleri rapor olarak olarak istenip sonrasında gazetede yayımlanması için fikirlerinin dikkate alınması ve önemsenmesi açısından vakfın olumlu yöndeki etkileri arasında olmuştur.

BEGÜM UÇAR: Türkiye Çevre Eğitim Vakfının düzenlediği Mavi Bayrak Sorumluları Eğitiminde Çevrenin genç sözcüleri olarak öğrencilerimizle birlikte katılım sağladık. Öncelikle, ekibin eğitimi yürütme süreci ve organizasyonun işleyişi planlı ve çok etkileyiciydi. Özellikle önceden gönderilen tshirtler ve yaka kartlarımız alana gelirken öğrencilerin hazır gelmesini ve eğitimin bütününe hakim olması gibi artı motivasyon sağladı. 

Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının konuşmaları, temelde tek olan çevreye ve çevrenin sorunlarına farklı açılardan yaklaşarak, birebir yaşadıkları olaylar üzerinden anlatmaları bizleri sağduyuya iterken, çözüm üretme süreçleri ise umutlarımızı artırdı. Hatta öğrendiğimiz bazı yeni çalışmalar öğrencilerimizle birlikte bize de yeni proje fikirleri verdi. 

Son oturumdaki Çevre Eğitimi ve Ötesi için Değişim Yaratan Yaklaşımlar, Sürdürülebilirlik için Yeni yaklaşımlar arayışı  öğrencilerimizle birlikte bizi heyecanlandıran konuşmalardan biriydi. Sadece sorunlar üretmek yerine artık harekete geçip çözümler üretmeye başlayan insanların hikayelerinin birer film olmasıyla Sürdürülebilir yaşam film festivalinin başlama serüveni, gençlere güç vererek değişimi yaratabilme duygularını artırdı. 

Öğrencilerimiz günün sonunda eğitimden, Türçev Antalya İl Koordinatörü Lokman Atasoy, Sürdürülebiliryaşamtv’ nin kurucularından Pınar Öncel ve Tuna Özçuhadar ile yaptıkları röportaj ve   konuşmalarını dinlediğimiz diğer yetkililerin onlara kattıkları yeni proje fikirleri ile ayrıldılar. Ama çok daha önemli bir kazanımları vardı ki, günümüz toplumlarında değişim yaratmak, sorunlara çözüm üretmek ve geniş sosyal etkiler yaratmak istiyorsak disiplinler arası iş birliğinin öneminin farkında olmamız gerektiği.  

Çevrenin Genç Sözcüleri olarak öğrencilerimize Mavi Bayrak Sorumluları Eğitiminde bulunmalarına onay verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Hazırlayanlar:

Ebru ÇEVİK (öğrenci)

Eren YİLKİN (öğrenci)

İlkay ERTÜRK (öğrenci)

Berke AKSOY (öğrenci)

Öğrencilere rehberlik eden öğretmenler:

Deniz Akçenil

Begüm Uçar