• Yazan: Admin
  • 19.01.2018

2018 yılında Mavi Bayrak verilecek; plaj ve marinaları belirleyecek olan; Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV), Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Orman ve Su işleri Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Turizmi Birliği, IMEAK Deniz Ticaret Odası, Türkiye Belediyeler Birliği, TÜRSAB, üniversite öğretim üyeleri temsilcilerinden oluşan Ulusal Jüri tespit etti. Sonuçlar Mayıs 2018’de Kopenhag’da Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından açıklanacaktır.


2018 yılında Mavi Bayrak dalgalandıracak Plaj ve Marina’ların belirlenmesi için, Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Orman ve Su işleri Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Turizmi Birliği, IMEAK Deniz Ticaret Odası, Türkiye Belediyeler Birliği, TÜRSAB, üniversite öğretim üyeleri ile Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) temsilcilerinin katıldığı toplantıda ulusal jüri tespit etti.

Ulusal Jüri’nin tespit ettiği Mavi Bayrak adayları, TÜRÇEV tarafından Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE)’ye gönderilecektir.

Kopenhag’da faaliyet gösteren Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) 2018 Nisan ayının son haftasında toplanarak, tüm dünyadaki Mavi Bayraklı Plaj, Marina ve Yat’ları belirleyecektir.  Ödüle hak kazanan; Plaj, Marina ve Yat’lar Mayıs ayında açıklanacaktır.

Bilindiği gibi 2017 yılında Dünya 3.sü olan ülkemizde; 454 Plaj, 22 Marina ve 13 Yat’ta Mavi Bayrak dalgalanmıştır.

Jüri toplantısı öncesi bir açıklama yapan TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen aşağıdaki değerlendirmeyi yapmaktadır:

’2018 yılında 25. Yıl kuruluşunu kutlayacak olacak vakfımız, bu zaman diliminde süratle gelişerek ülkemizin turizmde başarı yollarına katkıda bulunmaktadır. Ülkemiz Dünya Mavi Bayrak ödülünün %11’ine sahiptir. Turistler Mavi Bayrak tesislerini tercih ettiği için, bu rakam çok önemlidir.

Dünya sıralamasında 2. ve 3.’lük seviyesine ulaşan ülkemiz, Turizm gelirine önemli katkıda bulunmaktadır.

Ülke olarak Mavi Bayrağı zor veriyoruz ancak kolay indiriyoruz. O derece hassas ve titiziz.

TÜRÇEV, Mavi Bayrak dışında da okullarda önemli gençlik projelerini de yürütmektedir. Eko-Okullar, Okullarda Orman, Yeşil Anahtar ve Çevrenin Genç Sözcüleri.

Sadece Eko-Okullar programına dünyada 17 Milyon, ülkemizde ise 1095 okul katılmaktadır. TÜRÇEV’in bu yoğun çalışmalarına destek veren Bakanlıklara, STK’lara ve Sponsorlara sonsuz teşekkür ederiz.’’