• Yazan: Admin
  • 02.11.2018

Her yıl bir başka ülkenin ev sahipliğinde, Mavi Bayrak Programını uygulayan ülkelerin ulusal koordinatörlerinin katılımı ile bilgi ve deneyim paylaşımının sağlandığı toplantı bu yıl FEE’nin Yunanistan’da temsilciliğini yürüten HSPN(Hellenic Society for the Protection of Nature) ve FEE organizasyonunda 20-24 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir


Program açılışına Turizm Bakanı Mrs Elena Kountoura, Zakynthos Belediye Üyesi (ve eski Spor Bakanı) Mr Stavros Kontonis, İyon Denizi Adaları, Turizm ve Ada Politikalarından Sorumlu Vali Yardımcısı Mr Spiros Galiatsatos, Zakynthos Belediye Başkanı Mr. Pavlos Kolokotsas, Ana Muhalefet Partisi lideri ve eski Turizm Bakanı Mr Anastasios Liaskos, Yunan Oteller Odası Başkan Yardımcısı ve Laganas Otelleri Birliği Başkanı Mrs Christina Tetradis, Mora Yarımadası Valisi Mr Georgios Mpakouris katılmıştır.

Toplantıya ülkemiz adına Mavi Bayrak Ulusal Koordinatörü Almıla KINDAN CEBBARİ ile Mavi Bayrak Ulusal Koordinatör Yardımcısı Gülşen NARİN KILDİŞ katılmıştır.

43 ülke, FEE Merkez Ofis, Mavi Bayrak’ın uluslararası sponsorları Access REC, Semaphore ve ICOMIA temsilcileri ve dışarıdan gelen konuşmacılardan oluşan yaklaşık 60 kişinin katıldığı buluşmada ülkelerden örnek çalışmalar ve özellikle Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel Hedefler konuları ön plana çıkmıştır.

Gündem içerisinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, Tekne Turu İşletmecileri için Mavi Bayrak ve Plajlarda Risk Değerlendirmesi konularında atölye çalışmaları yapılmıştır.

Program içerisinde tüm dünyada aynı bayrakların dalgalanması için üretim ve dağıtımı yapan bayrak üreticisi ve uluslararası sponsor Semaphore tarafından kullanılmış bayraklardan kıyafet şov programı düzenlenmiş ve şova ülkemiz de Türkiye’de diktirmiş olduğu kıyafet ile katılmıştır.

Toplantılar süresince Çevrenin Genç Sözcüleri öğrencileri ülke temsilcileri ile görüşmüş ve bu kapsamda Ulusal Koordinatör Almıla Kından Cebbari ile de bir röportaj gerçekleştirmişlerdir.