• Yazan: Admin
  • 17.12.2018

Kuşadası Pinebay Otel’de gerçekleştirilen 12. Yerel Mavi Bayrak Sorumluları Eğitim Semineri’ne TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Kuşadası Kaymakamı Saadetin Yücel, Kültür ve Turizm Bakanlığı Proje İnşaat Daire Başkanı Volkan Uzun, Çevre Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Şube Müdürü Hülya ÇAKIR, Van’ın Tuşba Belediye Başkanı Doç.Dr. Fevzi Özgökçe ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı adına Tolga Yücel katıldı.


Eğitime Türkiye’nin dört bir yanından gelen 100’ü aşkın Yerel Mavi Bayrak Sorumlusu katıldı.

Kuşadası Kaymakamı Saadetin Yücel, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’da açılışa katılan isimlerdi. Açılış konuşmasını yapan TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, Yerel Mavi Bayrak Sorumluları Eğitim Programını 12.’sini gerçekleştirdiklerini ifade ederek Mavi Bayrağın dünyada en önemli eko etiket olduğunu söyledi ve ekledi;

‘’Bugün çalışmalara başlamadan önce kısaca niçin burada olduğumuzu ve burada olmamızın önemiyle ilgili birkaç söz söylemek istiyorum. Bu sene vakfımızın 25. yılı. 1993 yılında kurulan vakfımız kesintisiz olarak 25 senedir çalışmalarını sürdürüyor. Bu 25 yılla ilgili geçen sene yönetim kurulunda arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmede 25 yıl için bir etkinlik bir faaliyet bir kutlama yapmak yerine 25 yıl için enerjimizi daha çok programlarımıza nasıl katkı sağlarız nasıl daha ileriye götürürüz düşüncesiyle herhangi bir kutlama ya da etkinlik yapmadık ama yaptığımız çalışmalarla elde ettiğimiz sonuçlar 25. yılda Biz’i çok daha mutlu etti.’’ dedi.

Bölgelerinde Çevreye verdikleri önemi dile getiren Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, yaptığı konuşmasında TÜRÇEV ile çok yakın işkiller içerisinde olduklarını, Kuşadası Belediyesi’nin bugüne kadar toplam 7 kez  Mavi Bayrak En İyi Çevre Eğitim Etkinlikleri Ödülü aldığını söyledi.

Kuşadası Kaymakamı Saadetin Yücel çevrenin önemine değinen, çevreyi korumazsak iklim değişikliği felaketlerine maruz kalacağımıza dair bir konuşma yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Proje İnşaat Daire Başkanı Volkan Uzun da yaptığı konuşmasında Bakanlığın Mavi Bayrak konusunda yaptığı çalışmalar ve maddi destekleri katılımcılar ile paylaştı.

Çevre Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Şube Müdürü Hülya ÇAKIR’da Sıfır Atık Projesinde gelinen son durum hakkında bilgiler verdi ve Sıfır Atık Projesi ile atıkların doğaya verdikleri zararlar sıfıra indirilirken aynı zamanda 100 bin kişiye istihdam olanağı sağlanacağını ifade etti.

Van’ın Tuşba Belediye Başkanı Doç.Dr. Fevzi Özgökçe de Van Denizinin kıyısında bakir bir plajdan Mavi Bayraklı bir plaja geçiş sürecini ve bu süre zarfında kamu kurum ve kuruluşlarından aldıkları destekleri şöyle anlattı.

‘’Hakikaten birçok belediye açıkçası personel maaşını dahi ödeyemezken Biz farkındalık oluşturalım diye memleketimizde bu tip projeler oluşturarak çevrenin, doğanın Bize emanet olduğunu ve bu emanetin en iyi şekilde emin ellere teslim edebilmek adına bu projeleri gerçekleştirdik. İnşaatı çok uzun sürdü, burada Kültür ve Turizm Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz. Özellikle arıtma tesisi ve diğer alanlar için de maddi destek sundular. ‘’

Akdeniz’de Plastik kirliliği ve Türkiye’nin katkısı konusunu da Doğal Hayatı Koruma Vakfı adına Tolga Yücel paylaştı. Yücel, plastik atıkların dünya denizlerinde ciddi bir sorun yarattığına dikkat çekti.

TÜRÇEV adına Genel Müdür Murat Yiğitol, Mavi Bayrak konusunda genel bilgileri, uluslararası gelişmeleri ve yurt ışından örnekleri katılımcılar ile paylaştı.

Eğitimin ilk günü İstek Kuşadası Okullarından Çevrenin Genç Sözcüleri öğrencileri katılımcılarla görüşmüş ve bu kapsamda konuşmacılarla röportajlar gerçekleştirmişlerdir. Öğrencilerin eğitim hakkındaki rapor ve haberleri basınla paylaşılacaktır.

Toplamda 3 gün süren seminer sonunda eğitime katılan 100’ün üzerindeki katılımcıya yerel Yerel Mavi Bayrak Sorumluları Eğitimi Sertifikası verildi.

Eğitim süresince çekilen tüm fotoğraflar için :https://drive.google.com/drive/folders/1htIA910VWIEXk9nXXXapCTQcqF8dSCFo