• Yazan: Admin
  • 17.06.2019

BF MED WEEK-Akdeniz Ülkeleri Mavi Bayrak Haftası Temmuz ayının ilk haftasında bu yıl 3. kez başlıyor. Bu yıl Avrupa Birliği - Çevre, Denizcilik ve Balıkçılıktan Sorumlu Komisyon Üyesi Karmenu Vella'nın mesajını da içeren kampanya tanıtım videomuzu herkes kullanabilir. 01-07 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapacağınız plaj temizlik aktivitelerini kaç torba, kaç kilo atık toplandı (ne kadarı hangi tür atığa ait detayları olursa daha iyi), kaç kişi etkinliğe katıldı bilgileri ile birlikte Vakfımıza göndererek uluslararası kampanyaya katılabilirsiniz.


17 Haziran 2019 Basın açıklama metni: 
11 Akdeniz ülkesi, “Bizi Birleştiren Deniz İçin Çalışıyoruz” (Caring for the Sea that Unites Us) - Mavi Bayrak Akdeniz Ülkeleri Haftası” nda bir araya geliyor.
11 Akdeniz ülkesinden gelen ve Mavi Bayrak Programı yürüten 11 STK’ nın Mavi Bayrak Akdeniz Ülkeleri Haftası güç birliği üçüncü yılında, Temmuz 2019’ da gerçekleşecek.
Günümüzde çoğumuz okyanuslarımızdaki kirliliğin, plastik atıkların besin zincirine girdiğinin ve birçok türe zarar verdiğinin bilincindeyiz. Dünyanın en yüksek nüfuslu yerlerinden ve en popüler turizm bölgelerinden biri olan Akdeniz Havzası’ nda deniz kirliliği de, tıpkı nüfus ve turizm gibi yükselişte. 
Son yıllarda, ulusal sınır tanımayan bu yüzen kirlilik, denizlerdeki doğal yaşama giderek daha fazla zarar veriyor. Bir ülkeden diğerine sürükleniyor, genelde de Akdeniz ülkelerinin kıyı ve plajlarına vuruyor. 
İşte bu yüzden, Akdeniz Bölgesi’ ndeki Mavi Bayrak Koordinatörleri yeniden bir araya geldi. Amaçları da sadece farkındalık yaratmak değil, aynı zamanda somut eyleme geçmek. Diğer tüm Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation for Environmental Education- FEE) programlarında olduğu gibi Mavi Bayrak Programı da yurttaşlar, yerel yönetimler, turistler ve tüm plaj ziyaretçilerinin güçlendirilip aktif rol almasına yönelik çalışıyor. Farkındalık, mevcut yüzen kirlilik için kendi başına bir çözüm değil. Gezegeni kurtarmak için harekete geçmek de önemli.
2019 girişimi, öncü yaklaşımı için Avrupa Komisyonu tarafından da takdir edildi.
Bu nedenle, Mavi Bayrak Akdeniz Grubu, tüm yurttaşları 1-7 Temmuz arasında, kıyılarımızda Mavi Bayrak Akdeniz Temizliği’ ne el vermeye çağırıyor. 11 Ulusal Koordinatör, çocuklar, ebeveynler, diğer bireyler ve belediyeleri, bu etkinlikte güç birliği yapmaya davet ediyor. Bölge olarak bir araya gelerek, kaynaklarımız, ekonomimiz ve çevremiz için fark yaratabiliriz. Mavi Bayrak’ ın temiz deniz ve temiz kıyı vaadini tün dünyaya gösterelim. 
Sloganımız – Bizi Birleştiren Deniz İçin Çalışıyoruz!
Tanıtım videosunun bağlantısı ekte sunulmuştur.
Bu yıl Mavi Bayrak Koordinatörü olarak yer alan ülkeler:
GKRY (CYMEPA) 
Fransa (Teragir)
Yunanistan (Hellenic Society for the Protection of Nature) 
İtalya (FEE İtalya)
Malta (Nature Trust - FEE Malta)
Karadağ (Montenegro Environmental Consultancy of Montenegro)
İsrail (Echo Oceans Israel)
Portekiz- FEE Portugal
Slovenya (Drustvo Doves – FEE Slovenia)
İspanya (Bandera Azul Spain)
Türkiye (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı – FEE Türkiye)

İLGİLİ VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.