• Yazan: Admin
  • 20.06.2019

TÜRÇEV tarafından organize edilen 2019 yılı Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy'un teşrifleri ve Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Fethiye Belediyesi ve Ece Marina ev sahipliğinde bugün 14 Haziran 2019 tarihinde Ece Marina'da gerçekleştirildi. Bu yıl ödüle hak kazanan 463 plaj, 22 marina ve 15 yatı temsilen göndere bayrak çekildi.


Türkiye Çevre Eğitim Vakfı'nın (TÜRÇEV) düzenlediği Mavi Bayrak ödül töreni bu yıl 14 Haziran 2019 Cuma günü Fethiye Ece Marina’da yapıldı. Mavi Bayrak ödül törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Kültür ve Turizm, Sağlık, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları temsilcileri, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu, IMEAK Deniz Ticaret Odası, Deniz Turizmi Birliği, Mavi Bayrak Ulusal Jüri üyeleri ile Mavi Bayrağı taşıyan ve taşıyacak olan tesis yöneticileri, Belediye Başkanları, TÜRÇEV Başkanı ve yöneticileri katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy:

“Biz dünyada mavi bayrak sayısı olarak üçüncü sıradayız. 463 tane mavi bayrağa sahip plajımız var. Bizim hedefimiz Türkiye olarak birinciliği almak.”

Turizmde sadece turist sayısını değil, turizm gelirlerini de artırmayı hedeflediklerini belirten Bakan Ersoy, Fethiye Ece Marina’dan mavi bayrağı çekti.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından düzenlenen Ulusal Mavi Bayrak ve Çevre Bilinçlendirme Ödül Töreni’ne katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, mavi bayraklı plaj sayısında dünya üçüncülüğünü koruyan Türkiye’yi birinciliğe taşımayı hedeflediklerini söyledi.

Dünyada, turizme genel anlamda bakıldığında çok büyük ölçekli algı ve tanıtım konsepti içerdiğini dile getiren Bakan Ersoy, sahip olunan değerlerin tescillenmesinin önemine vurgu yaptı.

Turizm verilerinin çok büyük bir kısmının deniz, kum ve güneşten alındığını kaydeden Bakan Ersoy, 2023 yılına kadar bunu fazlasıyla çeşitlendireceklerini söyledi.

“TÜRÇEV 26 Yıldır Önemli Bir Görev Üstlenmiş Durumda”

Çevre ve deniz temizliğinin deniz, kum güneş turizminde ön plana çıktığını da ifade eden Bakan Ersoy şunları söyledi:

"Bu tescilleme aşamasında TÜRÇEV 26 yıldır çok önemli bir görev üstlenmiş durumunda. Biliyorsunuz sadece tescillemeniz de yetmiyor. Bu bölgedeki halkın, işletmecilerin eğitimlerinin de sürekli olarak yapılıp, tescillenmiş belgelerinin korunması, sürdürülebilir olması gerekiyor. Bu açıdan da TÜRÇEV’e çok büyük bir görev düşüyor.”

“Hedeflerimize Ulaşmak İçin Çok Çalışmalıyız”

Türkiye’nin 463 mavi bayraklı plajının olduğunu belirten Bakan Ersoy, yerelde Antalya’nın birinci, Muğla’nın ise ikinci sırada yer aldığını söyledi.

“Bizim hedefimiz Türkiye olarak birinciliği almak.” diyen Bakan Ersoy şöyle devam etti:

“O yüzden çok çalışmamız lazım. Bu önemli hedefe gelmek için de başta turizm yatırımcılarına, otelcilere ve belediyelere çok büyük görevler düşüyor. Onların gayret etmesi gerekiyor ki, biz Türkiye olarak bu hedefimizi gerçekleştirelim. Çok zor bir hedef değil. Mavi bayrak sayısında çok hızlı şekilde yükseliyoruz."

Dünya tarafından tanınmış, tescillenmiş değerli sistemlere ihtiyaçları olduğuna dikkati çeken Bakan Ersoy, Türkiye markasının ve turizm markasının dünyada sayılı noktalara gelmesi ve sürdürülebilir şekilde bu markanın kalite devamının sağlanması için her kesimin katkı vermesi gerektiğini dile getirdi

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen de mavi bayrağın 55 ülkede uygulanan dünyanın en büyük ve önemli ekoetiketi olduğunu dile getirdi.Dünyadaki 55 ülkede programın uluslararası çevre eğitim vakfı tarafından yürütüldüğünü belirten Epikmen konuşmasında “Türkiye ayağını da biz temsil ediyoruz. Mavi bayrakla ilgili biz denetimler yapıyoruz. Uluslararası denetimlerden de geçiyoruz. Dünyanın en çok mavi bayrak alan üçüncü ülkesi olduğumuz için bu denetimler çok daha sık yapılıyor. En çok sevindiğimiz nokta mavi bayrak sayımız değil, mavi bayrak denetiminde aldığımız puanlar. Bugüne kadar yapılan uluslararası denetimlerde Türkiye en başarılı ülkelerin başında gelmiştir. Bizi esas gururlandıran budur. Çünkü mavi bayrağımıza sahip çıkıyoruz. Mavi bayrağı sadece vakıf çalışanlarıyla değil tüm tesis ve belediyelerimizle çevreye olan sayı, mavi bayrağa olan güvenle büyük bir aile gibi çalışıyoruz” dedi.

TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı) tarafından organize edilen Mavi Bayrak Töreni'nde, yaptıkları En İyi Çevre Eğitim Etkinlikleri nedeniyle; Kuşadası Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi, Tuşba Belediyesi, TT Hotels, Crystal Hotels&Nirvana, BETUYAB (Belek Turizm Yatırımcıları Derneği), Milta Bodrum Marina, D-Marin Turgutreis ve Setur Ayvalık Marina’ya ödül verildi.

2019 yılında ülkemizde otel, marina ve yatlarda dalgalanacak Mavi Bayraklı Tesisleri temsilen TÜRÇEV tarafından organize edilen törende tüm Mavi Bayrak alan tesisler adına göndere Mavi Bayrak çekildi.