• Yazan: Admin
  • 16.10.2020

MLW, deniz çöpü izleme ve deniz çöpü sorunuyla mücadele etmeyi amaçlayan bir Avrupa Çevre Ajansı girişimidir ve deniz çöpü konusunda yerel düzeyde daha fazla farkındalık yaratırken vatandaş topluluklarını ilgili verileri sağlama konusunda güçlendirmeyi amaçlamaktadır.


Bu proje kapsamında TÜRÇEV, Aksu Belediyesi ve KUYAB yetkililerinin katılımı ile 13 Ekim tarihinde Kumköy sahilinde etkinlik gerçekleştirmiştir. MLW etkinlik uygulama kriterleri dikkate alınarak, belirlenen 100 metre kıyı uzunluğundaki alanda plaj temizliği çalışması yapılmıştır. Tüm alanın yaklasık 15 dk içinde taranması ile birlikte toplanan atıklar, türlerine göre ayrılıştırılıp kayıt altına alınmıştır. Belirlenen alanın izlenebilmesi ve veri devamlılığının sağlanabilmesi için uygulama alanı koordinatları kayıt altına alınmıştır. Aynı uygulama alanında, bir yıl süresince 4 defa benzer şekilde çalışma yapılacaktır. Aynı çalışma  diğer kıyı bölgelerinde de yapılacaktır.
Dileyenler Vakfımızla iletişime geçerek nitelikli bilimsel veri oluşturulması için vatandaş bilimi (citizen science) çalışmamıza katılabilir ve ülkemizde deniz çöplerinin önlenmesi için çabamıza destek olabilir!