• Yazan: Admin
  • 08.02.2021

Didim Belediyesi de Avrupa Çevre Ajansı Deniz Çöpleri İzleme Programımıza katıldı!


Didim Belediyesi de Avrupa Çevre Ajansı Deniz Çöpleri İzleme Programımıza katıldı! Fener Koyu’nda 06 Şubat 2021 Cumartesi günü gerçekleşen çalışmamıza Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay eşi ve çocukları ile birlikte katılırken, 40’a yakın belediye temizlik personeline Temizlik İşleri Müdürü Aslı Kıray ve TÜRÇEV Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş eşlik etti. Çok fazla bilinmeyen Fener Koyu’nda gerçekleşen etkinlikte topladığımız atıklar ve çeşitlerine gözlerimiz inanamadı!

4 saat süren detaylı toplama ve karakterizasyon çalışmamızda toplam 1.5 ton ağırlığında 5365 parça çöp topladık! Topladıklarımız içerisinde en fazla paya sahip olan maalesef yine plastiklerdi!

Plastikler içerisinde ise av tüfeği kartuşları 903 parça ile ilk sırada! Şişe kapakları, balıkçılık ipleri, pipetler, alışveriş poşetleri, 2.5 cm’den daha küçük plastikler… Hepsi Avrupa Çevre Ajansı deniz çöpleri haritalarına işlendi ve kayıt altına alındı. Bir dahaki sefere deniz dibine batmış olanları da toplama hedefimiz var! Kendimize çokça notlar aldık, neden sorusunu sorduk, önlemler planımızı listeledik! Umarız 2. Tur gidişimizde daha az atığa rastlarız... Çevre koruma ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakma çabamızda bize katılmak isteyenlerin haberlerini bekliyoruz!