• Yazan: Admin
  • 09.04.2012

Geçtiğimiz yıllarda dört kez gerçekleştirilen seminerimiz bu yıl beşinci kez olmak üzere Bodrum-Bitez beldesinde gerçekleştirilmiştir. Seminere 11 kıyı ilimizden (Antalya, Muğla, Mersin, Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, İstanbul, Düzce ve Ankara), 91 kıyı belediyemizi temsil eden yerel sorumlu olarak toplamda 25 kıyı belediye, 6 STK ve 13 tesis grubu ve sorumlusu olmak üzere toplam 90 kişi katılmıştır. 


 Vakfımız bir ulusal sorumlu kuruluş olarak uluslararası alanda Mavi Bayrak Ödüllü plaj ve marinalarımızın standardının diğer ülkelerden daha yüksek olmasına özen göstermektedir. Bu nedenle, söz konusu hedefe yöresel destekle daha iyi ulaşılabilineceğine inanmaktadır.

Bu kapsamda yöresel mavi bayrak sorumluları ile daha sıkı ve bilinçli bir işbirliğinin temini amacıyla her yıl eğitim seminerleri düzenlemektedir.

Geçtiğimiz yıllarda dört kez gerçekleştirilen seminerimiz bu yıl beşinci kez olmak üzere Bodrum-Bitez beldesinde gerçekleştirilmiştir.

Seminere 11 kıyı ilimizden (Antalya, Muğla, Mersin, Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, İstanbul, Düzce ve Ankara), 91 kıyı belediyemizi temsil eden yerel sorumlu olarak toplamda 25 kıyı belediye, 6 STK ve 13 tesis grubu ve sorumlusu katılmıştır. Toplam katılımcı sayısı 90 kişidir.

Seminerde değinilen konular ve sunumlar şu şekildedir (sunumları CD içerisinde almak için lütfen Vakfımızla iletişime geçiniz):

Mavi Bayrak Programı- Güncel Bilgiler

    · Mavi Bayrak güncel bilgileri, uluslararası gelişmeler (Almıla Kından)

    · Çevre eğitim ve bilinçlendirme etkinlikleri hazırlanırken dikkat edilecek hususlar (Erol Güngör)

    · 2011 sezonunun değerlendirmesi-deneyimler (Gürcan Kaya)

    . Hassas alan-çevre bilgisi dokümanı nasıl hazırlanır-sunum (Mustafa Ergiydiren)

 

Mavi Bayrak Programında Uygulama Örnekleri

    · Çevre bilinçlendirme etkinlikleri örnek organizasyon (Tekirova Belediyesi)

    · Bakir bir plajın Mavi Bayrak kriterlerine uygun olarak yeniden hazırlanması (Mesut Önem & Tuncay Türetken, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi)

    . Halk plajlarında plaj temizliği konusunda halkın bilinçlendirilmesi projesi uygulama ve organizasyon örneği (Alanya Belediyesi-Havva Çakmak)

    · Mavi Bayrak ve Çevre bilinçlendirme etkinliklerinin fotoğraflanmasında dikkat edilmesi gerekenler (Bitez Belediyesi-Aylin Aydın)

    · Mavi Bayrak uygulamalarında Belediye Başkanlarının rolü ve etkisi (Akçakoca Belediyesi Bşk Yrd. Abidin Eskici)

    . Cittaslow-Sakin Şehir uygulamasının Mavi Bayrak’a etkileri (Seferihisar Belediyesi)

 

Çevre Eğitimi ve Bilinçlendirme Faaliyetleri-Workshop

    · Katılımcılarla görüş alışverişi ve örnek çevre eğitim planları çıkarılması (örnek plan sunumları için TIKLAYINIZ)

Yat Kaynaklı Kirliliklerin Yönetimi

    · Yat Kaynaklı kirliliklerin önlenmesine yönelik Mavi Kart uygulaması (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Muğla İl Müdürlüğü) (Aylin Giray)

    · Yat kaynaklı kirliliklerin etkisinin araştırılması projesi-Phaselis Koyu örneği ve Mavi Bayraklı plajlarda uygulanacak acil durum planı (Lokman Atasoy)

 

Seminer sonunda Palmarina Yalıkavak sponsorluğunda bir de tekne gezisi düzenlenmiştir.