• Yazan: Admin
  • 05.10.2012

Bilindiği gibi bugün dünya çapında 49 ülkede uygulanmakta olan Mavi Bayrak Programı'nda ülkemiz ödüllü plaj sayısı ile son 3 yıldır az bir sayı farkıyla 4. sırada yer almaktadır. Ülkemizde profesyonel bir ekiple 4 ayrı ofis üzerinden yönetilen programda deneyimleri arttırmak, İl Koordinatörlerinin bilgi ve deneyim düzeylerini uluslararası örneklerden yola çıkarak geliştirmek, sayısal olarak bizden daha üst sıralarda yer alan ülkelerdeki uygulamaları görmek ve kendi deneyimlerimizi paylaşmak amacıyla 27-29 Eylül 2012 tarihlerinde Atina-Yunanistan'a bir gezi ve inceleme programı düzenlenmiştir. YUnanistan'da FEE üyesi HSPN (Hellenic Society for the Protection of Environment) organizasyonunda gerçekleşen program kapsamında 5 plaj ve 1 marina incelenmeiş, ayrıca HSPN Ofisi ziyaret edilmiştir.

 


Bilindiği gibi bugün dünya çapında 49 ülkede uygulanmakta olan Mavi Bayrak Programı’nda ülkemiz ödüllü plaj sayısı itibariyle son 3 yıldır az bir sayı farkıyla 4. sırada yer almaktadır. Ülkemizde profesyonel bir ekiple 4 ayrı ofis üzerinden yönetilen programda deneyimleri arttırmak, İl Koordinatörlerinin bilgi ve deneyim düzeylerini uluslararası örneklerden yola çıkarak geliştirmek,  sayısal olarak bizden daha üst sıralarda yer alan ülkelerdeki uygulamaları görmek ve kendi deneyimlerimizi paylaşmak amacıyla 27-29 Eylül 2012 tarihlerinde Atina-Yunanistan’a bir gezi ve inceleme programı düzenlenmiştir. Yunanistan’da FEE üyesi HSPN (Hellenic Society for the Protection of Environment) organizasyonunda gerçekleşen program kapsamında aşağıda belirtilen 5 plaj ve 1 marinanın incelemesi yapılmış ve HSPN Ofisi ziyaret edilmiştir.

1.       Grand Beach

2.         Grand Hotel Lagossini

3.        Varkiza Beach (Yabanaki)

4.         Astir Beach

5.        South Coast (Aplha Plazvoulas)

6.       Flisvos Marina

7.        HSPN Ofisi  

Sonuç olarak; her ne kadar halk plajlarındaki tuvalet sayısı ve plajların genel temizliği konusunda Yunanistan’ın daha iyi olduğu gözlemlense de,  genel olarak ülkemizde Mavi Bayrak kriterlerini uygulama konusunda (özellikle de cankurtaran ve Mavi Bayrak panosu ile halkın bilgilendirilmesi konusunda) daha ilerde olduğumuz tespit edilmiştir.  

 

İnceleme programının DETAYLI RAPORU'nu okumak için lütfen üzerine tıklayınız.