• Yazan: Admin
  • 16.05.2013

2013 yılı Mavi Bayrak Ödüllü plajlar sıralamasında 46 ülke içerisinde 383 plaj ile Dünya üçüncüsü olduk. Marina kategorisinde de 21 marinamız ödüle hak kazandı. Uluslararası turizm pazarında önemli bir yeri olan bu eko-etiket, aynı zamanda plajlarımızda deniz suyunun temiz ve donanımının tam olduğunu belirtmektedir.


2013 yılı Mavi Bayrak Ödüllü plajlar sıralamasında 46 ülke içerisinde 383 plaj ile Dünya üçüncüsü olduk. Marina kategorisinde de 21 marinamız ödüle hak kazandı. Uluslararası turizm pazarında önemli bir yeri olan bu eko-etiket, aynı zamanda plajlarımızda deniz suyunun temiz ve donanımın tam olduğunu belirtmektedir

 

Önce ulusal ve daha sonra uluslararası jüri tarafından değerlendirilerek Mavi Bayrak Ödülüne hak kazanan plaj sıralamasında; 552 plaj ile İspanya birinci,  393 plaj ile Yunanistan ikinci ve 383 plaj ile ülkemiz üçüncü sırada yer almıştır. Bu yıl plaj sayımız 355’den 383’e, marina sayısında ise 19’dan 21’e, ulaşmıştır. Yatlarda ise yine 13 yatımız mavi Bayrak Ödülüne hak kazandı. Dünyada ise 2013 yılında toplam ödüllü plaj sayısı 3091 marina ise 623’e ulaşmıştır.

                        

Turizm sektöründe önemli bir marka olan Mavi Bayrak Ödülüne ilişkin kriterler, zaman zaman uluslararsı organizasyonun koordinasyonunda, günün koşullarına göre revize edilmekte ve Mavi Bayrak prestijinin daha güçlü olması sağlanmaktadır. Bu kapsamda önemli bir değişiklik olarak, dört yıldır üzerinde çalışılan deniz suyu analiz sonuçlarının değerlendirme yöntemi değiştirilmiştir. 2013 yılında ilk kez uygulanmaya başlayan bu kriter çerçevesinde; son dört yılın deniz suyu analiz verilerinin değerlendirilmesine başlanmıştır. Bu yöntem ile deniz suyunun mikrobiyolojik açıdan, daha ayrıntıda değerlendirlmesi hedeflenmiş ve böylece Mavi Bayrak Ödülüne sahip olan plajların değeri bir kat daha artmıştır.