Web sayfamızda “Anasayfa-Plajlar- Yüzme suyu analizleri” kısmına girenler, yazılanlardan yola çıkarak ilk olarak sağlık müdürlükleri için verilen linklere girmektedirler.

Ayrıca her plaj, kendi bulunduğu ilin Halk Sağlığı Müdürlüğü sayfasından da sonuçları elde edebilir.

Panoya asılcak yüzme suyu analiz sonuçları tablosu,bu web sayfası içerisinde her plajın kendi sayfasında yer almaktadır.

Web sayfamızda analiz sonuçlarını nereden ve nasıl bulabileceğinize ilişkin açıklama için lütfen TIKLAYINIZ.

Yüzme suyu analizlerinin Mavi Bayrak Programı'nda önemli bir yeri vardır. Ödülü belirleyen olmazsa olmaz bir kriterdir.

Yüzme suyu analizleri Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın finansörlüğünde, Sağlık Bakanlığı'nın İI Müdürlükleri'nce gerçekleştirilmektedir. Numuneler, yöresel sağlık ocakları tarafından alınmakta, analizler illerde halk sağlığı laboratuarında yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı programa araç, personel olarak da katkıda bulunmaktadır. Numune noktaları gelen talpeler doğrultusunda İl Sağlık Müdürlükleri ve İl Mavi Bayrak Komisyonu koordinasyonunda belirlenmekte, ihtiyaç durumunda ilave veya iptal edilebilmektedir."

Yüzme suyu analiz sonuçları çoğu ilde Sağlık Bakanlığı İl Müdürlükleri web sayfalarında ilan edilmektedir. Diğer sonuçlar İl Halk Sağlığı Müdürlüklerinden elde edilebilmektedir.

 

Antalya         www.antalyahsm.gov.tr

Muğla           www.muglahsm.gov.tr

İzmir             www.ihsm.gov.tr

Balıkesir       www.balikesirhalksagligi.gov.tr

Çanakkale     www.canakkalehsm.gov.tr

Mersin          www.mersinhsm.gov.tr

Adana            www.adanahsm.gov.tr

İstanbul         www.istanbulhalksagligi.gov.tr  

Kocaeli          www.kocaelihsm.gov.tr 

Düzce            www.duzcehsm.gov.tr

Samsun         www.shsm.gov.tr

Yalova           www.yalovahalksagligi.gov.tr

Ordu              www.ordu.hsm.saglik.gov.tr

Zonguldak      www.zhsm.gov.tr

Sakarya         www.sakaryahsm.gov.tr

 

Kendi plajınıza ait yüzme suyu analiz sonuçlarınızı sizin için bu web sayfası içerisinde oluşturulan kendi plajınıza ait sayfanızdan  ve http://yuzme.saglik.gov.tr/ adresinden de edinebilirsiniz.

Mavi Bayraklı plajlarda güncel yüzme suyu analiz sonuçlarını ilan etmek bir zorunluluktur. Yüzme suyu analizleri, yuklarıda belirtilen yerlerden elde edilerek Mavi Bayrak panosundaki ilgili yere asılmalıdır.

Yüzme suyu analizlerini ilan etmenin yanında, analiz sonuçlarının uygunluğu konusundaki takip de mavi bayrağın devamlılığı için ayrı bir önem taşımaktadır. Sezon içerisinde lütfen analiz sonuçlarını dikkatlice kontrol edin ve uygunsuz bir sonuçla karşılaştığınızda ilgilileri haberdar edin.

Bununla birlikte 2012 yılından itibaren artık MAVİ BAYRAK ÖDÜLÜ GEÇMİŞ DÖRT (4) YILIN ANALİZLERİNE BAKILARAK VERİLMEKTEDİR. Bu nedenle analizlerin önemi bir kat daha artmış bulunmaktadır.