26-27 Temmuz Konyaaltı Varyant Ekdağ Tesisleri'nde, 03-04 Ağustos Boğazkent Serik Halk Plajı’ndaydık. Herkese açık plajda çevre eğitim etkinliklerimizi tamamladık!

 

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı, Mavi Bayrak Türkiye ve Ekolojik Araştırmalar Derneği ortaklığında gerçekleştirdiğimiz, denizlerde ve kıyılarda plastik kirliliğine dikkat çekmek üzere gönüllü gençlerle halkın bilinçlendirilmesi amacıyla kurgulanan Plastiksiz Kıyılar Plastiksiz Sular Projemizin birinci haftasını Antalya Konyaaltı Halk Plajı’nda, ikinci haftasını ise Serik Belediyesi Boğazkent Halk Plajında çok büyük bir keyifle ve başarıyla tamamladık. 

-Belek Turizm Yatırımcıları Birliği-BETUYAB sponsorluğundaki EKAD kampında kalarak gençlerimize 2 gün boyunca temel ekolojik ayakizi, atıklar-plastikler, Mavi Bayrak, ve Avrupa -Çevre Ajansı Deniz Çöpleri İzleme protokolü eğitimi verdik.

-Plajda kurduğumuz standda bilgilendirmeler yaparak birlikte günlük yaşamda kullandığımız plastiklerin alternatiflerini sergiledik.

-Plajın temizlik seviyesini günün değişik zamanlarında sayısal olarak ölçtük.

-Bir vatandaş bilimi-citizen science uygulaması olan Avrupa Çevre Ajansı Deniz Çöpleri İzleme çalışmasını yaptık.

-Dondurma ödüllü izmarit toplama yarışması yaptık.

-Çocuklarla Mavi Bayrak eşini bul oyunu, çöp bulma oyunu oynadık, yüz boyama yaptık.

-Çocuklara çevre-deniz kirliliği masalı anlatarak kaplumbağanın denizde yaşadığı mücadeleyi inceledik.

-Plaj kullanıcılarına anketler yaparak plaj kirlilikleri konusundaki farkındalık seviyelerini ölçtük.

Projemizin ilk etabında Konyaaltı Halk Plajında uyguladığımız yarım saat süren Avrupa -Çevre Ajansı Deniz Çöpleri İzleme çalışmasında 100 metrelik alanda 245 metal, 157 kağıt-karton, 767 plastik, 4301 izmarit, 109 organik, 24 tekstil, 36 ahşap, 15 camseramik, 3 kauçuk ve 156 tanımlanamayan cisim bulduk!

Projemizin ikinci etabında Serik Boğazkent Halk Plajında uyguladığımız yarım saat süren  Avrupa -Çevre Ajansı Deniz Çöpleri İzleme çalışmasında 100 metrelik alanda 146 metal, 116 kağıt-karton, 80 plastik,13 tahta, 20 tekstil, 2 cam bulduk!

 

The Conservation Collective, MAVA Foundation, The GEF Küçük Destek Programı (SGP) ve Sivil Toplum için Destek Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen Turquoise Coast Environment Fund - Turkey (TCEF)’in finansal desteği ile yürütülen projemizi instagramdan @plajinasahipcikprojesi, @mavibayrakturkıye, @turkiyecevreegitimvakfi ve @ekadofficial sayfasından takip edebilirsiniz!

The Conservation Collective, MAVA Foundation, The GEF Küçük Destek Programı (SGP) ve Sivil Toplum için Destek Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen Turquoise Coast Environment Fund - Turkey (TCEF)’in finansal desteği ile yürütülen projemizin ortakları Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) ve Ekolojik Araştırmalar Derneği (0EKAD başarılı işbirliği içerisinde Belek Turizm Yatırımcıları Birliği-BETUYAB’ın kamp alanı desteği ile uygulamalara devam edecek.